● بلند ترین درخت :
بلندترین درخت در سال ۱۸۷۲ در استرالیا کشف شد که از نوع اکالیپتوس بود و ارتفاع آن به ۱۵۲ متر می رسید . ولی فعلا درختی که از نوع سکویا و در کالیفرنیا است بزرگترین درخت محسوب می شود که بالغ بر ۱۲ متر ارتفاع دارد و این نوع درخت گاهی ۱۴۰ متر درارا پیدا می کند.


● سالخورده ترین درخت :
سالخورده ترین درخت در دنیا صنوبری است به ارتفاع ۳۲۷۵ متر در نوادابنابر پژوهشهای که در سال ۱۹۶۴ انجام شده این درخت ۴۹۰۰ سال سن دارد.


● قطور ترین درخت :
قطور ترین درخت جهان سکویای کالیفرنیا معروف به ژنرال شرمن به ارتفاع ۸۳ متر و قطر ۸۳/۸ متر وزن آن ۲۵۰۰ تن است و محیط آن به ۲۴/۱۰ متر می رسد عمر این درخت به ۴۰۰۰ سال می رد و قطور ترین شیی زنده بر روی زمین است . از چوب آن می توان ۴۰ خانه هر یک مرکب از ۱۵ اطاق ساخت.


● کند ترین رشد در درختان :
گرچه رشد درختان اغلب بستگی به شرایط گوناگون رشد دارد ، معهذا برخی از درختان مانند شمشاد و درخت سرخدار معمولا رشد کندی دارند . دکتر چارلز پیترزبین سالهای ۱۹۸۱ و ۱۹۸۴ در مکزیک درختی را زیر نظر گرفت . تحقیقات او نشان داد که میزان رشد این گیاه ۰/۷۶ میلیمتر در سال است و اینکه یک نمونه ۱۲۰ ساله این درخت فقط ۹/۹ سانتیمتر ارتفاع داشت.


● اولین گونه درخت:
اولین گونه درختی که هنوز باقی مانده درخت جینکو یا چهل سکه یاشجره المعبد بومی منطقه ژزیانگ در چین است این گیاه که اولین بار در دوره ژوراسیک رشد کرده در سال ۱۶۹۰ میلادی توسط کمفر هلندی کشف و در سال ۱۷۵۴ به انگلستان برده شد.البته این گیاه از سال ۱۱۰۰ میلادی در ژاپن میروئیده است


● سنگین ترین و سبک ترین چوب:
سنگینترین چوب متعلق به درختی است به نام درخت آهن سیاه که به درخت آهن آفریقایی جنوبی نیز شهرت دارد وزن مخصوص چوب آن ۱/۴۹ می باشد و وزن هر متر مکعب آن ۱۴۹۰ کیلوگرم است . سبک ترین چوب هیسپیدا می باشد که در کوبا یافت می شود . وزن مخصوص آن معادل ۰/۰۴۴ و وزن هر متر مکعب آن ۴۴ کیلوگرم است.

●عمیق ترین و انبوه ترین ریشه ها:
بیشترین عمقی که یک گیاه توانسته به آن نفوذ کند ۱۲۰ متر است.
ریشه یک درخت انجیر وحشی در نواحی غارهای اکو در شرق منطقه ترانسوال تا این عمق فرو رفته است . چاودار زمستانه رکورد فشرده ترین ریشه ها را به خود اختصاص داده است چه این گیاه می تواند ۶۲۲/۸ کیلومتر ریشه را در ۰/۰۵۱ متر مکعب خاک تولید کند.


● کوچکترین گیاه گل دار و میوه دار :
موسوم به "علف اردک" در آبهای قاره استرالیا به صورت شناور یافت میشود . طولش ۰/۶ میلیمتر و پهنایش ۰/۳۳ میلیمتر است و ۰/۰۰۰۰۱۵ گرم وزن دارد.میوه آن شبیه انجیر است و ۰/۰۰۰۷ گرم وزن دارد.


● سریعترین رشد:
نوعی زنبق بومی جزایر سیلی در انگلستان سریع ترین رشد را در میان گیاهان دارد طبق گزارش این گیاه ظرف ۱۴ روز ۳/۶۵ متر رشد کرده است.


● کندترین رشد:
نوعی گیاه نادر بومی کشور بولیوی دارای کمترین رشد است این گیاه اولین بار در سال ۱۸۷۰ در ارتفاعات ۳/۹۶۰ متری دیده شد . سنبله آن بین ۸۰ تا ۱۵۰ سال پس از کاشت ظاهر می شود.


● بزرگترین کاکتوس:
نوعی کاکتوس به نام ساگوآرو که در ایالت آریزونا در جنوب شرقی ایالت کالیفرنیا و در منطقه سونورا می روید بزرگترین کاکتوس جهان محسوب می شود ارتفاع آن به ۱۶ متر می رسد . یک نمونه بیش از حد رشد کرده این کاکتوس که در آوریل ۱۹۷۸ در آریزنا اندازه گیری شد، ۲۴ متر ارتفتع داشت . این کاکتوس در ژوئیه ۱۹۸۶ در اث یک طوفان باد از جا کنده شد و در آن زمان ۱۵۰ سال عمر کرده بود.


● بزرگترین شکوفه ها :
گل زنبق رنگارنگ که به صورت انگلی زندگی می کند و بوی زننده ای نیز دارد. در بین گلها دارای بزرگترین شکوفه می باشد اندازه این شکوفه ها ۹۱ سانتی متر و ضخامت آنها ۱/۹ سانتی متر و وزنشان ۷ کیلوگرم است.


● بزرگترین گیاه گلدار :
نوعی گیاه موسوم به ویستریا ، یا غول پیکر چینی که در ایالت کالیفرنیا نگاهداری می شود بزرگترین گیاه گل دهنده محسوب می شود این گیاه که در سال ۱۸۹۲ کاشته شد هم اینک دارای شاخه هایی به طول ۱۵۲ میلیمتر است . ویستریا در دوره ۵ هفته ای گل دادن خود ۱۵۰۰۰۰۰ شکوفه می دهد.


● سنگین ترین قارچ خوراکی:
در ۱۵ اکتبر ۱۹۹۰ شخصی به نام جیووانی پابا ساکن شهر بروراستون در جنگل نیو فارست در انگلستان قارچی خوراکی از تیره لائتیپوروس سولفوروس یافت که ۴۵/۴ کیلوگرم وزن داشت و این بالاترین رکورد وزن قارچهای خوراکی محسوب می گردد.


● کم کالری ترین و پر کالری ترین میوه :
خیار از جمله کم کالری ترین میوه ها است و در هر ۱۰۰ گرم آن فقط ۱۶ کالری موجود می باشد. آوکادو با ۱۶۳ کالری در هر ۱۰۰ گرم پر کالری ترین و مغذی ترین میوه ها است .


● تند ترین ادویه:
تندترین ادویه از "هابانرول " که گیاهی از جنس کاپسیکوم بومی مکزیک و مناطق حوزه دریای کاراییب است تهیه می شود یک گرم از این ادویه تندی قابل تشخیص و خاصی به ۲۰۰ کیلوگرم سس می بخشد.

منبع:آفتاب


دسته ها : دانستنی ها
جمعه بیست و پنجم 2 1388
X